Plameň vyrobený z vody


Vedci Európskeho výskumného projektu objavili nový spôsob nízkonákladovej metódy, ktorá sa dá použiť na zváranie. Volá sa Safeflame a ako palivo používa vodu.
Správne, na vytvorenie ohňa napríklad na zváranie používa Safeflame ako zdroj vodu. Túto vodu zariadenie štiepi na kyslík a vodík, ktoré skombinuje na konci horáku aby vytvorili oheň. Jediným vedľajším produktom je voda.
V minulosti bolo použitie elektrolyzérov limitované kvôli vysokej cene membrán a katalyzátorov vyžadujúcich platinu alebo iný vzácny kov. Úspech Safeflamu by mohol byť práve v tom, že dokáže spraviť lacnejšie a bezpečnejšie to, čo tradičné propánové a acetylénové horáky. Tvrdí to Andrew Ellis, jeden z vývojárov Safaflame.
Celý tím pracuje na zlepšení výkonu elektrolyzéra (zariadenie, v ktorom prebieha elektrolýza. Slúži na výrobu vodíka a kyslíka). Taktiež pracujú na výskume katalyzátora skúšajúc znížiť množstvo platiny potrebnej na jeho výrobu. Hľadajú tiež lacnejšie materiály, ktoré môžu byť použité v bunkách. Tento výskum vyústil k zredukovaniu ceny elektrolyzéra.
Andrew Ellis ešte dodal, že nový systém bol vyvinutý pre použitie štandardných elektrických zásuviek a vody. Voda je potom, ako som už spomínal, rozdeľovaná na vodíkové a kyslíkové plyny, z ktorých je na samotnom konci horáku vyprodukovaný plameň. Ten môže byť použitý pre spájkovanie, zváranie či iné priemyselné práce.
Navyše, samotný horák ostáva studený celý čas pretože vyprodukovaný plameň horí na vonkajšej strane horáka. Že je to skutočne tak dokazuje video. Keď vypnete plameň a dokončíte prácu horák je taktiež samozrejme studený a môžete ho tak odložiť kde chcete.

Zdroj: gizmodo

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár