Prečo máme na mobiloch stále okraje okolo displeja?


Doba pokročila a s ňou, samozrejme, aj technológia. Vízia mobilu bez okrajov okolo displeja sa teda nejaví ako niečo futuristické.

Často sa ma ľudia pýtajú – „prečo máme na mobiloch stále tak široké okraje okolo displeja? Je problém vyrobiť mobil bez okrajov okolo displeja?“ Moja odpoveď na túto častú otázku býva často prijímaná negatívne – „problém to nie je, ver mi, nechcel by si mať mobil bez okrajov okolo displeja, zamysli sa, ako by si ho používal? S novou koncepciou prichádza potreba nových technológií, ktorá zabezpečí pohodlné používanie novej koncepcie.“ Koncepcia mobilného telefónu s bežným okrajom okolo displeja je navrhnutá tak, aby sa zariadenie čo možno najlepšie používalo. Osobne si myslím, že okraje okolo displeja majú svoj zmysel a bez-okrajový displej by ste ovládali len ťažko. Zatiaľ…

Prvé lastovičky..

Na trhu už však nájdeme aj zariadenia, ktoré integrujú obrazovku s tak úzkym okrajom, že pri priamom pohľade na zariadenie tento okraj takmer úplne zaniká. Stále to však nie je to, čo by som si pod bez okrajovým displejom predstavoval. Každopádne, nie je tomu tak dávno čo známa firma najmä z oblasti LCD panelov Sharp uviedla na trh mobilný telefón s päť palcovým displejom, ktorý okrem rozlíšenia 720p disponuje aj nevídaným edge to edge. Čo to v praxi znamená? Presvedčte sa sami, na obrázku dolu nájdete jeden z mála mobilných telefónov s takmer bez-okrajovým displejom. Ako ste si určite všimli, vrchná časť telefónu, ktorá sa bežne používa na umiestnenie senzorov či reproduktora na telefonovanie, chýba.

Ak chcete s týmto telefónom nebodaj telefonovať, nebojte sa, nemusíte mobil točiť hore-dolu. Sharp prišiel s pomerne zaujímavým, no nie až tak unikátnym a už vôbec nie novým či revolučným spôsobom, ako dopraviť zvuk k uchu majiteľa mobilu. Zvuk sa prenáša jednoducho, cez sklo. Technológia zvaná direct wave receiver sa postará o „rozkmitanie“ displeja telefónu na takú úroveň, aby bol užívateľ schopný počuť, čo počuť má. Sklo displeja sa teda používa nie len ako zobrazovacia jednotka, ale poslúži aj ako „membrána“, schopná reprodukovať zvuk. Zaujímavé, však? Otázne je, ako to bude fungovať v praxi? Bude to stačiť? A čo hlučné prostredie? No, uvidíme, ako telefón dopadne v praxi. Každopádne, späť k veci…

Čo bude na bez okrajovom displeji dobré?

Mobily s veľkou obrazovkou budú celkovo menšie

Mobil s displejom bez okrajov taktiež spôsobí jeden zaujímavý fenomén. Mobily začnú byť fyzicky, ale najmä pocitovo menšie. Častým fenoménom najmä lacnejších telefónov s veľkým displejom je široký okraj, ktorý telefón ešte viac zväčšuje. V praxi to môže znamenať skutočne zbytočné nafúknutie rozmeru telefónu. Nespornou výhodou telefónu s displejom bez okrajov bude teda redukcia veľkosti telefónu. Práve po tomto baží veľa užívateľov. Stále existuje silná komunita zákazníkov, ktorí túžia po High-ende rozumných rozmerov.

Na trhu nájdeme skutočne málo modelov, ktoré sú rozmerovo menšie a integrujú TOP hardvér.

Porovnajme si napríklad Xperiu Z1 Compact a staršiu vlajkovú loď od Samsungu Galaxy S4. Zatiaľ čo model od Sony disponuje „len“ 4,3 palcovým displejom, S4-ka integruje 5 palcový displej. Sony však používa všeobecne veľmi hrubé okraje, a tak sa v praxi rozmer 4,3 a 5 palcového mobilu až tak nelíši.

 

Sony Xperia Z1 Compact Samsung Galaxy S4
Veľkosť displeja 4,3 palca (-0,7 pacla = 18mm oproti S4) 5 palcov (+0,7 palca = 18mm oproti Z1 compact)
Rozmer Hrúbka: 9,5 mm (rozdiel + 1,6mm)
Šírka: 64.9 mm (rozdiel -4,9mm)
Výška: 127 mm (rozdiel -9,6mm)
Hrúbka: 7.9 mm (rozdiel + 1,6mm)
Šírka: 69.8 mm (rozdiel -4,9mm)
Výška: 136.6 mm(rozdiel -9,6mm)

 

Na príklade krásne vidíme, čo dokážu spraviť okraje okolo displeja. S S4 dostanete o 18 mm väčšiu uhlopriečku displeja, čo nie je zanedbateľné. Na druhú stranu, mobil bude len o 9,6 mm vyšší, šírka narastie len o 4,9 mm.

Ak si kúpite mobil s väčším displejom, nemusí to zákonite znamenať, že to bude doslova povedané, lopata. Naopak, ak sa dáte zlákať na menšiu obrazovku, pozrite si poriadne reálny rozmer telefónu pred kúpou, aby ste neboli nepríjemne prekvapení, keď telefón dostanete do ruky a zistíte, že je v skutočnosti takmer rovnako veľký ako kolegov mobil s omnoho väčším displejom.

Dizajn, dizajn a ešte raz dizajn

Nebudeme si klamať, síce dizajn telefónu nijak podstatne v používaní nepomôže, je silným parametrom pri vyberaní toho pravého mobilu. Bez-okrajová konštrukcia otvára úplne novú dimenziu, čo sa dizajnu týka. Už prvé lastovičky vyzerajú skutočne dobre.

Akonáhle sa dostane táto konštrukcia do rúk popredným výrobcom, ktorí to z dizajnového hľadiska vedia poriadne roztočiť, môžeme očakávať konečne niečo, povedzme, dizajnovo revolučné.

Konštrukcia

Tu sa opäť otvárajú úplne nové možnosti konštrukcie mobilného telefónu. Bez-okrajový displej prinesie do tohto segmentu svieži vietor – čo s tým spravia inžinieri, je len na nich. Teoreticky by sa dala od základu premyslieť celá koncepcia zostrojenia mobilného telefónu. Mobily by teda mohli začať vyzerať, povedzme, inak. Aká však bude budúcnosť a či sa dočkáme o pár mesiacov či rokov úplne iných mobilov, je vo hviezdach.

… a čo zlé?

Odolnosť Konštrukcie

Odolnosť skleneného povrchu každého displeja je limitovaná. Áno, máme tu Gorilla Glass a podobné, ktoré zaručujú podstatne vyššiu odolnosť skla pred poškodením či prasknutím pri náhodnom páde. Všetko však funguje len do určitej hranice. Okraje okolo displeja sú silnou oporou každého displeja. Akonáhle zaniknú, zanikne aj hlavná opora skla, ktorá čoraz viac percentuálne plní  prednú časť mobilu. Má to teda vôbec zmysel? Ťažko povedať, pravdepodobne budeme potrebovať nové technológie na vytvorenie dostatočne tuhého, no zároveň nie tak krehkého skla, ako tomu bolo doteraz. Alebo sa začne používať úplne nový materiál? Uvidíme.

Cena? Tak určiteeee

Ceny mobilných telefónov šli za posledné roky do nebies. Osobne tomu veľmi nerozumiem, nakoľko sa za posledný rok vo svete mobilných telefónov neudialo nič, povedzme, revolučné. Evolúcia tu však je, no cenovky, ktoré nájdeme nalepené na vlakových lodiach firiem ako HTC, Samsung, Sony, Apple, atď., sú priam šialené. Priemernému Slovákovi by veru nestačila ani jedna výplata. Navyše, pridaná hodnota TOP modelu oproti podstatne lacnejšiemu MID endu je poväčšine len vo výkonnejšom procesore, lepšom fotoaparáte a krajšom displeji.

 

Ak sa teda zamyslíme, aký cenový nárast nastal bez toho, aby výrobca ponúkol dačo revolučné, neviem si osobne ani len predstaviť, čo sa stane, keď TOP výrobcovia začnú konštruovať bez-okrajové telefóny. Ceny sa môžu vyšplhať vysoko nad tie, ktoré sú dnes štandardom. Marketing sa chytí každej maličkosti, toto však maličkosť určite nie je, a preto treba počítať s vyššou cenovkou.

Ergonómia používania

Ako som už spomenul, každý jeden dotykový mobilný telefón počíta s rámom okolo displeja. Vyplýva to jak z konštrukcie (lepšia ochrana displeja), ako aj ergonómie používania (mobil sa dá pohodlne uchopiť), čo pocítia najmä užívatelia veľkých uhlopriečok. Akonáhle odstránime okraj z displeja, zmení sa ergonómia úchopu telefónu, a tým aj jeho používanie. Znamená to úplný koniec používania mobilu jednou rukou? I keď, je toto ešte stále možné pri momentálnom trende, keď sa z mobilov stávajú tablety a z tabletov notebooky? Každopádne, výrobcovia sa musia poriadne zamyslieť nad ergonómiou používania novej koncepcie mobilného telefónu.

Ťažko povedať

Domyslieť toho treba veľa. Čo so senzormi? Kam ich umiestniť? A čo reprodukcia zvuku? Konečne sme sa dostali do doby, keď výrobca pochopil, že ak užívateľ sleduje na mobile video, nepozerá sa naň zozadu prístroja a na trhu sa nám konečne začali objavovať telefóny s reproduktorom v čelnej časti displeja. Pre mňa osobne je to veľké plus, ktoré by som len ťažko oželel. Čakali sme na to tak dlho a už sa máme s touto „technológiou“ rozlúčiť?

A čo bude s prednou kamerou, ktorá sa pretransformovala z kamery na video cez internet na „selfí“ kameru? Odzvonilo hipsterom či blondínam s kačacím syndrómom? To ukáže len čas. Vyzerá to však tak, že sa skutočne čoskoro dočkáme úplne bez-okrajových displejov na našich mobilných zariadeniach. A možno to bude krok vedľa a o pár mesiacov nezostane po tejto revolúcii ani smrad.

Čo zákazník zaplatí, to sa bude vyrábať

O tom, či táto idea prenikne aj do praxe vo veľkom nasadení, rozhoduje vždy len zákazník. Predsa on je hnacím motorom svojej preferovanej firmy na výrobu mobilných telefónov.

Prax však ukazuje, že zákazník je neskutočne flexibilný tvor. Osobne mám pocit, že keby sa začali predávať mobily so zavlažovacím systémom či dvojplatničkou na zadnej časti zariadenia, i tak sa nájde dostatočná skupinka zákazníkov na to, aby sa tento „nápad“ predal – a to s poriadnym ziskom.

A možno aj preto trh mobilných telefónoch akoby stagnoval. Nedeje sa v ňom nič, čo by stálo za reč. Stále tu máme tú istú konštrukciu, za posledný rok sa už dokonca nemení príliš ani špecifikácia. Výkonu mali vlajkové lode vždy na rozdávanie, ergo, podľa môjho názoru zbytočne veľa. Namiesto optimalizácie operačného systému výrobca radšej osadí do mobilu štvor-jadro na 2GHz. Veď prečo nie, hardvér peniaze reálne aj prinesie.

Optimalizácia softvéru je pre výrobcu nevýhodná a v konečnom dôsledku na nej stratí, nakoľko sa s ňou stráca potreba výkonného hardvéru.

V praxi by to vyzeralo všade tak, ako pri zariadeniach s operačným systémom Windows Phone. Či si kúpite entry level do 200€ alebo vlajkovú loď za 500€+ user experience je takmer identická.

Dokedy však budeme stále ochotne napchávať vrecká výrobcom, v podstate za nič, dovtedy nedostaneme od výrobcu nič iné, ako len každý rok prerobený ten istý model.

Zdroj: pc.zoznam.sk

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár