Prvý smartfón chladený kvapalinou!


NEC Medias X, tak znie názov prvého smartfónu, ktorý je chladený kvapalinou.

Keď už môže byť vodou chladené Raspberry Pi, tak prečo nie už aj smartfóny. Firma NEC si vzala do „hlavy“, že prinesie na trh niečo extra a podarilo sa. NEC Medias X je oficiálne prvým smartfónom chladeným kvapalinou. Medias X 06E má naplánované uvedenie na trh v lete 2013 najväčším japonským mobilným operátorom NTT DoCoMo.

nec-medias-x-665x385nec-medias-x-charms

Smartfón používa kvapalinu na odvedenie tepla z procesora Qualcomm Snapdragon 600 do grafitového chladiča, umiestneného v opačnej časti zariadenia. Namiesto toho, aby chladiaci systém odviedol teplo von zo zariadenia, chladiace „heatpipes“ rozptýlia teplo na ostatné časti smartfónu. Snapdragon 600 môže tikať až na frekvencii 1,9 GHz, no NEC Medias X využíva len frekvenciu 1,7 GHz, aj keď je použitý revolučný systém chladenia. Aby sme však nehovorili len o chladení, Medias X má zabudovaný 13,1 MPx fotoaparát s podsvieteným senzorom. Predný fotoaparát má klasických 1,3 Mpx.

NEC použil 4,7″ OLED displej s rozlíšením 1280×720 pixelov. Smartfón ponúka aj NFC technológiu, ktorá umožňuje užívateľom robiť jednoduché finančné transakcie, vymieňať si digitálny obsah, alebo párovať mobilné zariadenia. ďalej ponúka WiFi pripojenie a kompatibilitu s japonskými TV službami. Medias X je napájaný 2300 mAh batériou. Predávať sa však bude len v Japonsku, aspoň tak je doposiaľ uvádzané. Nieje vylúčené, že technológia chladenia nebude použitá v iných smartfónoch celosvetovo.

Z obrázku, ako funguje chladenie veľa textu nevyčítame, ale obrázky a šípky by mali byť jasné každému :-).

Zdroj: news.cnet.com

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár