Scythe Ninja 4 – bojovník za chlad


Aj keď trošku neskôr ako som sľúbil, no predsa je tu recenzia novinky Scythe Ninja 4, ktorá bola uvedená na trh iba minulý mesiac. Ninja 4 predstavuje nasledovníka Ninja 3 a svojou cenou začínajúcou na 43€ spadá do strednej triedy vzduchových chladení. Výkonom však hrá oveľa vyššiu ligu.

Scythe Ninja 4 – Balenie, príslušenstvo

V pomerne krátkom časovom rozmedzí sa pozrieme na druhý produkt japonskej spoločnosti Scythe. Po výbornom chladiči Mugen MAX je tu novinka Ninja 4. Tá na rozdiel od Mugen Max prichádza v tajomnom, čiernom balení – ide predsa o Ninju, ktorý chce zostať v utajení. Silueta tohto špióna je aj na prednej strane balenia.
    
Dizajnovo podarené balenie však vo vnútri neobsahuje žiadnu ochranu pred nárazmi. Pasív zo všetkých strán chránia iba kartónové steny balenia a zospodu je to iba vyvýšený kartón. Jediná tenká penová vložka oddeľuje pasív od ventilátora. Pri preprave tak treba byť opatrný nakoľko rebrá chladiča sa ľahko zohnú, ale o tom neskôr.
Príslušenstvo s montážnou sadou je v samostatnej krabičke. Jednotlivé diely sú zabalené ešte v igelitových vrecúškach. Okrem montážnej sady výrobca pribalil 4 spony pre ventilátory, aby bolo možné osadiť pasív aj druhým ventilátorom (nie je súčasťou balenia). Nechýba teplovodivá pasta v malej tube, no čo mi takmer vyrazilo dych bol geniálny skrutkovač s magnetickou špičkou. Aby toho nebolo málo, v balení je aj malý, zahnutý vidlicový kľúč. 2 kusy náradia v tejto cenovej kategórii? 2 palce hore! Malú chybičku krásy predstavuje absencia akýchkoľvek antivibračných podložiek.
Kompatibilita nesklame a zahŕňa súčasne aj minulé sockety oboch výrobcov procesorov. Aj keď ide o pomerne čerstvú novinku, výrobca sa ešte nezoberal kompatibilitou s budúcimi paticami LGA 1151 pre Intel Skylake. Chladič však samozrejme s touto paticou kompatibilný bude nakoľko montážne diery v doske budú rovnaké ako na LGA1150 paticiach.

Špecifikácie

 

Scythe Ninja 4
Rozmery pasívu (bez ventilátora)
130x128x155mm (š x h x v)
Rozmery pasívu (s ventilátorom)
130x153x155mm (š x h x v)
Hmotnosť (bez ventilátora)
780g
Hmotnosť (s ventilátorom)
900g
Materiál rebier
poniklovaný hliník
Heatpipes
6x6mm
Materiál heatpipes
poniklovaná meď
Základňa
poniklovaná meď
Ventilátor
GlideStream 120 PWM
Rozmery ventilátora
120x120x25mm
Otáčky GF 140
L: 300 – 800RPM (+/- 20%)

M: 300 – 1150RPM (+/- 10%)
H: 300 – 1500RPM (+/- 10%)
Prietok vzduchu ventilátora
L: 21,93 – 43,50CFM

M: 21,93 – 63,73CFM
H: 21,93 – 84,64CFM
Hlučnosť ventilátora
L: 4 – 12,50dBA

M: 4 – 23,5dBA
H: 4 – 29,5dBA
Statický tlak ventilátora
L: 0,07 – 0,50mmH2O

M: 0,07 – 1,06mmH2O
H: 0,07 – 1,79mmH2O
Ložiská ventilátora
kĺzne
Konektor ventilátora
4pin PWM
Maximálne TDP
N/A
Kompatibilita
Intel
LGA 1150, 1155,1156, 2011, LGA 775 a 1366
AMD
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+
Cena
Kde kúpiť Scythe SCNJ-4000?logo_heureka_sk
Scythe SCNJ-4000
v 12 e-shopech
od 44,30 €
(Zdroj: Heureka.sk)

 

 Scythe Ninja 4 – Dizajn, spracovanie

Ninja 4 využíva symetrický dizajn, ktorý je symetrický nie v jednej, ale rovno v dvoch osiach. Ide tak v podstate o akýsi symetrický kváder, ktorému je jedno, ako ho na procesor natočíte. To však nie je celkom pravda čo uvidíme pri montáži. Pasív je esteticky spracovaný na výbornej úrovni. 36 rebier je poniklovaných a pôsobia naozaj atraktívnym dojmom. Pasív nie je celkom celistvý a rebrá sú 4 hlbokými výrezmi rozdelené do 4 rovnakých blokov. Tieto výrezy však nejdú celkom do stredu, no presne v strede je kruhový otvor, ktorý prechádza všetkými rebrami. Tieto výrezy výrobca nazýva T-M.A.P.S. a mali by zabezpečiť lepší chladiaci efekt, ktorý by mal byť podľa slov výrobu o 7% lepší ako u predchodcu. Horšia je však pevnosť pasívu a rebrá nie sú na krajoch vôbec poprepájané a držia ich pokope iba heatpipes. Veľmi ľahko sa vám tak pri montáži môže stať, že konce rebier zohnete.
    
    
Vysokú mieru spracovania si udržali aj heatpipes. Tých je 6 s priemerom 6mm a taktiež sú poniklované. Ich prepojenie so základňou je výborné a nikde nie je vidieť vytečený cín.
Do tretice je aj základňa poniklovaná. Žiadny priamy dotyk heatpipes s CPU sa tak nekoná. Základňa je spracovaná do zrkadlového lesku a nie je na nej vidieť stopy po opracovaní. Výrobca navyše vyrobil základňu s jemne konvexným tvarom, takže v strede je mierna vypuklina, čo zvyšuje prítlak na stred procesora kde sú jadrá.
    
Ventilátorom je model Glide Stream 120PWM. Ako už názov napovedá, ventilátor má priemer 120mm a je mu možné regulovať otáčky cez PWM. To však nie je jediný spôsob regulácie. Ventilátor má na ráme malý trojpolohový prepínač, ktorým je možné jednoducho prepínať medzi troma režimami a meniť tak rýchlosť otáčania lopatiek. V polohe L je maximum 800RPM, v polohe M je to 1150RPM a v polohe H je to najviac 1500RPM. Lopatiek je 9 a na svojom povrchu majú husté ryhovanie, pravdepodobne pre eliminovanie hluku a vibrácií. Ložiská sú obyčajné kĺzne a životnosť ventilátora výrobca neudáva.
    

 

Scythe Ninja 4 – Montáž

Pri modeli Mugen MAX sme sa zoznámili s montážnym systémom Scythe, dnes to teda bude také opakovanie. Montáž začína kovovým backplate-om, na ktorý v mojom prípade (socket LGA775) treba nalepiť gumený štvorec do stredu. Následne sa backplate-om neprestrčia žiadne skrutky odspodu ako je tomu zvykom. Miesto toho treba backplate priložiť k zadnej strane základnej dosky a na vrchnú stranu priložiť plastové krúžky, ktoré slúžia ako podložky. Na tie prídu kovové valčeky, ktoré sa priskrutkujú k backplate. Tento spôsob je pomerne neobvyklý a vyžaduje trochu trpezlivosti a manuálnej zručnosti.
Keď sa však valčeky podarí priskrutkovať stačí na ne nasadiť železné mostíky, ktoré sa ku valčekom skrutkujú. Následne sa ponad základňu chladiča presunie železná spona, ktorá sa priskrutkuje k mostíkom na doske. Práve pri tomto doťahovaní môžete využiť buď vidlicový kľúč, alebo ešte lepšie dlhý skrutkovač. Vďaka magnetickej špičke vám nebude skrutka utekať a vypadávať. Naozaj geniálne. Pre skrutkovanie sú v pasíve vyhradené otvory.
    
Už po osadení samotného pasívu je jasné, že operačné pamäte budú mať problém a ventilátor túto situáciu iba zhorší. Ten sa montuje veľmi jednoducho a zahnutý tvar montážnych spôn navyše spôsobuje, že spony z rámu ventilátora nevypadávajú. Opäť vítaný zlepšovák. Ventilátor treba nasadiť tak, aby bol prepínač hore a dobre dostupný. Nasadením ventilátora výška nevzrastie, no hrúbka chladiča samozrejme áno. V mojom prípade zasahoval až nad 2 pamäťové sloty a modul musel ustúpiť do tretieho slotu. Vďaka nízkej výške som ho však nakoniec vmestil aj do prvého slotu (do druhého nie kvôli zvýšenému profilu rámu ventilátora). Vďaka symetrickému dizajn môžete ventilátor namontovať na ktorúkoľvek stranu bez toho, aby ste otáčali pasív.
    
    
Princíp montáže je jednoduchý, no nasadzovanie backplate by mohlo byť jednoduchšie. Chválim však prítomnosť skrutkovača a montážne spony ventilátora.

Scythe Ninja 4 – Metodika testovania, výsledky

Testovacia zostava

 

procesor
Intel Core 2 Extreme QX6700@3,2GHz@1.5v
grafická karta
ASUS 7300GT (pasívne chladená)
základná doska
Gigabyte GA-EP45-UD3R
SSD
OCZ Octane 128GB
RAM 4x1GB Kingston DDR2
zdroj
SilverStone ST40F-ES
skrinka
SilverStone TJ04-E
operačný systém
MS Windows 7 Enterprise 64b
použitý softvér
Prime95, RealTemp
systémové ventilátory
2x 120mm SilverStone 1200RPM, 1x 120mm Noctua NF-S12B FLX 1200RPM

 

 

 

testovacia zostava v SilverStone TJ04-E
procesor Core 2 Extreme QX6700 poskytla spoločnosť Intel
SSD Octane 128GB poskytla spoločnosť OCZ
Skrinku TJ04-E a zdroj ST40F-ES poskytla spoločnosť SilverStone
DDR2 pamäte HyperX poskytla spoločnosť Kingston
Storočné zásoby teplovodivej pasty NT-H1 poskytla spoločnosť RASCOM

Metodika merania

Ako „vykurovacie teleso“ slúži starý dobrý Intel Core 2 Quad QX6700 ExtremeEdition s TDP 130W. Navyše, je ešte pretaktovaný na 3,2GHz a má tiež podstatne zvýšené napätie až na 1,5V. V skutočnosti sú napätia o niečo nižšie kvôli nedokonalosti napájacieho obvodu základnej dosky. V tomto stave dokáže tento 65nm „zlepenec“ dvoch dvojjadier vyprodukovať slušnú dávku tepla a nezadá si ani s najvýkonnejšími čipmi súčasnosti.
Chladiče testujeme v ATX skrinke SilverStone TJ04-E s troma systémovými ventilátormi na 1200 otáčkach za minútu. Ako teplovodivá pasta je vždy použitá Noctua NT-H1, nanesená v rozumnom množstve (kvapka o priemere ~4mm) na stred procesora.
Pasívy testujeme s dodávanými ventilátormi, prípadne adaptérmi na optimalizáciu hlučnosti/výkonu (ak sú súčasťou balenia). V prípade, že výrobca ventilátory nepribaľuje, používame ventilátory Noctua NF-S12B FLX. Ak to konštrukcia pasívu umožňuje, testujeme aj rôzne konfigurácie ventilátorov.
Na zaťaženie procesora využívame 64bit verziu programu Prime95 (SmallFTTs). Procesor je zaťažený 15 minút, následne sú teploty odčítané pomocou utility RealTemp. Teploty štvorice jadier sú spriemerované a od výsledku je odčítaná aktuálna teplota okolia. Po ochladnutí zostavy a prevetraní skrinky proces opakujeme s ďalším nastavením.

Výsledky – aktívny režim

Výsledky zordené vzostupne podľa nameraných teplôt procesora v záťaži

Výsledky – pasívny režim

Výsledky zordené vzostupne podľa nameraných teplôt procesora v záťaži
Výkon Ninja 4 ma donútil pretrieť si oči a zopakovať merania či som niekde nespravil chybu. Nespravil. Chladič za cca 45€ sa môže smelo postaviť najväčším dvojvežovým chladičom. Chválim aj fakt, že znižovaním otáčok výkon prudko neklesal. Teplo z veľkého a dobre prevetraného pasívu dostatočne rýchlo uniká a v skrini tak stačí iba malý prievan. To, že chladič nepotrebuje ventilátor sa potvrdilo aj v pasívnom režime, kde zobral chladič druhé miesto.
Na maximálnych otáčkach je chladič samozrejme počuť, ide však o aerodynamický hluk. Musím povedať, že ventilátor aj jemne vrčal, toto vrčanie motorčeka je však počuť iba v tichu keď som si ventilátor priložil úplne k uchu. V zavretej skrini to počuť nebude.
Prítlak chladiča je bezchybný aj vďaka konvexnému tvaru.

Scythe Ninja 4 – Zhodnotenie, záver

Už keď som rozbaľoval tento chladič niečo mi hovorilo, že bude výkonom výnimočný. To, čo však prišlo som nečakal. Stať bok po boku s 90€ top chladičom Noctua NH-D15 a inými vlajkovými loďami? To je doslova brutálne, no keď sa pozrieme na mohutnosť a konštrukciu chladiča začne do dávať zmysel. Aj v porovnaní s tými najväčšími dvojvežovými chladičmi totiž Ninja 4 nezaostáva, hoci má len jednu vežu. Tá je však robustná a dobre „prevetraná“ otvormi.
Precízne je aj spracovanie chladiča a poniklovaný pasív vyzerá naozaj elegantne. Výrobca si dal záležať aj na základni, horšia je však pevnosť rebier, ktoré sa dajú ľahko zohnúť. Poteší aj príslušenstvo, v ktorom vyzdvihnem najmä prítomnosť vidlicového kľúča a skvelého skrutkovača. Poteší aj pár montážnych spôn pre druhý ventilátor. Tieto spony majú navyše tvar, ktorý bráni ich vypadávaniu čo zjednodušuje montáž.
Oproti špičkovým chladičom má Ninja 4 drobné chybičky krásy, ktoré ju delia práve od tých najlepších chladičov. Výkonom a spracovaním je na tom výborne, no nepáčilo sa mi napríklad balenie. Chladič v krabici nechráni proti nárazom vôbec nič, iba kartóny. Spôsob upevnenia backplate taktiež nie je zrovna najšťastnejší. Škoda týchto drobností, chladič mal našliapnuté k najvyššiemu oceneniu. Za svoj výkon a cenu si však jednoznačne zaslúži ocenenie pomer cena/výkon.

 

Scythe Ninja 4
Plusy
Mínusy
– špičkový výkon aj pri nižších otáčkach
– výborný výkon v pasívnom režime
– spracovanie pasívu i základne
– cena vzhľadom na výkon
– skrutkovač s magnetickou špičkou a vidlicový  kľúč v balení
– ventilátor s prepínačom otáčok
– montážne spony ventilátora bránia
 vypadávaniu ventilátora
– zaujímavý symetrický dizajn
– chladič v balení nechráni prakticky nič
– rebrá nie sú prepojené, dajú sa ľahko zohnúť
– nasadenie backplate by mohlo byť  jednoduchšie
– riziko kolízie s RAM je veľmi veľké

 

 

Scythe Ninja 4 má niekoľko chybičiek krásy, no za svoj výkon a cenu si jednoznačne zaslúži ocenenie pomer cena/výkon.

Testovaciu vzorku chladiča Ninja 4 zaslala spoločnosť Scythe.

Zdroj: http://pc.zoznam.sk

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár