Unikla roadmapa AMD, budúci rok chystá iba 14nm čipy 1


Na Internet sa dostali plány spoločnosti AMD ohľadom výroby procesorov. Budúci rok vyzerá sľubne – 14nm výrobný proces, 8-jadrové procesory architektúry Zen. Mal by Intel spozornieť?
Posledné týždne je v oblasti procesorov rušno. Na striedačku sa objavujú informácie o Intel Skylake procesoroch a AMD procesoroch hlavne architektúry Zen. Teraz sa na verejnosť dostala kompletná roadmapa s plánmi spoločnosti AMD. Jeden obrázok predstavuje plány pre desktop AMD procesory zatiaľ čo druhý odhaľuje plány v sektore mobilných procesorov. Oba obrázky sú pre rok 2015 až 2016.
V prvom rade by sme sa už čoskoro mali dočkať nových Godavari APU, ktoré ponesú až 4 Steamroller jadrá vyrábané 28nm procesom. Pôjde o APU takže v puzdre nájdeme aj GCN grafické jadro, podporu HSA či AMD TrueAudio. Godavari procesory pôjdu osadiť do existujúcich dosiek so socketom FM2+.
 1-achnbnz
Do kategórie menej výkonných, no úsporných procesorov budú patriť Beema APU s až štyrmi jadrami Puma. Tu však nie je reč o klasických vymeniteľných procesoroch, ale o SoC jednotkách napevno priletovaných na základnú dosku.
Zaujímavejší je však rok 2016, v ktorom AMD chystá kompletný prechod na 14nm výrobný proces a to ako v mobilnom tak i v desktop segmente. Všetky procesory pritom ponesú jadrá architektúry Zen s výnimkou veľmi úsporných Styx SoC.
Roadmapa tiež potvrdzuje, že socket AM3+ je mŕtvy a v deskotp segmente ho nahradí FM3. Najvýkonnejšie budú procesory Summit Ridge, ktoré ponesú až 8 jadier architektúry Zen. Táto architektúra by navyše mala konečne priniesť upustenie od modulárneho dizajnu a tak by mohlo ísť o skutočne 8-jadrové procesory. Summit Ridge procesory nebudú obsahovať integrovanú grafickú kartu.
Mainstream procesory do FM3 patice budú označované ako Bristol Ridge. Tie už budú v sebe mať integrované grafické jadro architektúry GCN, podporu HSA 1.0 a podporu technológii TrueAudio a Secure Processor.
Najmenej výkonné procesory do stolných počítačov budú Basilisk. Tie ponesú maximálne 2 Zen jadrá a taktiež grafické jadro. Tieto procesory však nepôjde vymeniť nakoľko budú osadené v FT4 BGA patici.
 dg
V rovnakej patici budú aj všetky mobilné procesory AMD pre rok 2016 okrem Bristol Ridge. Tie budú predstavovať najvýkonnejšie mobilné procesory, ktoré ponesú najviac 4 Zen jadrá spolu s grafickým GCN jadrom. TDP týchto procesorov bude v rozmedzí od 15W po 35W a budú v patici FP4 BGA.
Do mainstream kategórie budú spadať Basilisk APU, ktoré budú mať 2 Zen jadrá. Taktiež ponesú integrované grafické jadro a patričné technológie ako TrueSpeed, HSA a Secure Processor. TDP týchto procesorov bude 5-15W.
Procesormi zameranými na spotrebu budú Styx APU. Viac ako 2 jadrá architektúry K12 u nich nečakajte, no okrem nich sa v čipe bude nachádzať aj grafické jadro GCN. Styx procesory budú mať SDP iba 2W.
Na obrázkoch si môžete všimnúť, že tieto informácie nemali byť publikované do 6.5.2015 kedy sa bude konať finančný analytický deň AMD. Ak sú teda obrázky pravé už o týždeň budú oficiálne potvrdené AMD.
 
Zdroj: hexus

Komentáre:

Komentárov


Zanechať komentár

Jedna myšlienka “Unikla roadmapa AMD, budúci rok chystá iba 14nm čipy