Vitaj, Deepcool – novinka Assassin II v teste


Dnes je to vôbec po prvýkrát, čo budeme mať u nás v recenzii chladičov produkt od čínskej spoločnosti Deepcool. V súvislosti s čínskymi výrobkami vám možno na rozum nepríde nič pekné, v tomto prípade však nejde vôbec o „lacnú Čínu“ už len v tom zmysle, že chladič vôbec lacný nie je. Deepcool zaň požaduje $90 čo je na vzduchové chladenie veľmi veľa. Podporí Assassin II povesť nekvalitných čínskych produktov, alebo za vysokú cenu predvedie veľké divadlo?

Deepcool Assassin II – Balenie, príslušenstvo

Ako som už spomínal, Assassin II je nielen novinkou, ale úplne prvým chladičom od Deepcool v našej redakcii. Pôvodne som sa snažil získať aj chladiče Neptwin a Gammaxx 400, ktoré sa v slovenských e-shopoch predávajú. Tie však momentálne neboli k dispozícii a tak máme v teste aspoň úplny high-end model z celej ponuky. Ten sa však zatiaľ u nás nepredáva, čo môže byť zapríčinené tým, že ide o novinku. Táto situácia sa však nemusí zlepšiť nakoľko malý slovenský trh nie je pre niektorých výrobcov zaujímavý. Assassin II som nenašiel ani v českých obchodoch, aj keď niektorí ho v predaji očakávajú za 2500-2700Kč. U nás by tak cena bola okolo hranice 90€, čo z chladiča robí jeden z najdrahších vzduchových chladičov vôbec.
Úvod som musel trochu pretiahnuť nakoľko som chcel objasniť problematiku okolo Deepcool chladičov. Teraz však už k samotnému produktu. Chladič je doslova obrovský a tomu sa muselo prispôsobiť samozrejme aj balenie. To pôsobí trochu fádne, no čiernu farbu dopĺňajú aspoň lesknúce sa zelené a strieborné nápisy. Žiadny obrázok produktu na balení nenájdete a tak si na vzhľad toho čo ste si kúpili počkáte až do otvorenia. Na vrchnej strane sa nachádza praktické ucho pre lepšie prenášanie.
    
Otvorením balenia na vás vykukne čierna krabička, v ktorej sú v jednotlivých vreckách príslušenstvo a montážna sada. Z príslušenstva nechýba bezmenná teplovodivá pasta v malej tube, nálepka s logom GamerStorm, rozbočovač pre ventilátory, lepiaca podložka pre rozbočovač či sťahovacia páska pre skrotenie káblov.
Pod krabičkou s príslušenstvom je penová vložka, ktorá chráni chladič zhora. Rovnaká vložka je aj na spodku chladiča. Pasív je osadený dvojicou ventilátorov a tak sú v balení 4 spony pre ventilátory. Pasív by bolo teoreticky možné osadiť aj tretím ventilátorom (nie je súčasťou balenia), no na ten by ste museli mať v skrinke priestor a výrobca pre neho už nedodáva spony.
    
Kompatibilita chladiča je príkladná a aj keď ide o novinku je ho možné osadiť na staršie sockety ako Intel LGA775 či LGA1366. Nechýba však ani veľká patica LGA2011. U AMD sú zastúpené všetky rozšírené patice. Maximálne TDP, pre ktoré je chladič stavaný výrobca neuvádza.

Špecifikácie

 

Deepcool Assassin II
Rozmery pasívu (s ventilátorom)
143x158x167mm (š x h x v)
Hmotnosť (s ventilátorom)
1479g
Materiál rebier
poniklovaný hliník
Heatpipes
8x6mm
Materiál heatpipes
poniklovaná meď
Základňa
poniklovaná meď
Ventilátory
GF 140 a GF 120
Rozmery GF 140
140x140x26mm
Hmotnosť GF 140
173g
Otáčky GF 140
300±150~1200±10%RPM
Maximálny prietok vzduchu
GF 140
70.08CFM
Hlučnosť GF 140
17.8~26.5dB(A)
Rozmery GF 120
120x120x26mm
Hmotnosť GF 120
152g
Otáčky GF 120
300±150~1400±10%RPM
Maximálny prietok vzduchu
GF 120
68.06CFM
Hlučnosť GF 120
17.8~27.3dB(A)
Ložiská ventilátorov
Fluid Dynamic
Konektor ventilátorov
4pin PWM
Maximálne TDP
N/A
Kompatibilita
Intel
LGA 1150, 1155,1156, 2011, LGA 775 a 1366
AMD
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+
Cena
MSRP $89

 

 

Deepcool Assassin II – Dizajn, spracovanie

Assassin II patrí do hernej série GamerStorm. Ako už názov napovedá, chladič je druhou verziou chladiča Assassin, oproti ktorému prináša niektoré vylepšenia. Masívna poniklované rebrovanie, 8-heatpipes a veľká základňa zostali, no výrobca tentokrát použil nový 140mm ventilátor a asymetrický dizajn.
Ten spočíva v tvare veží. Chladič v tvare U využíva 2 veľké poniklované veže, ktorých tvar je však nepravidelný čo by malo zlepšiť prietok vzduchu v priestore chladiča. Každá veža má 48 rebier a na krajoch majú veže výstupky, ktoré výrobca prirovnáva k zubom žraloka. Pri lepšom pohľade zistíte, že oné zúbkovanie nie je celkom rovnaké. Chladič s osadenými ventilátormi má obrovské rozmery 143x158x167mm (š x h x v) a doslova mamutiu hmotnosť 1479g. Konštrukcia je však pevná a rebrá sa nezohýbajú.
    
    
Obe veže pretína až 8 heatpipes s hrúbkou 6mm, ktoré sú taktiež poniklované. Heatpipes ohnuté do tvaru U vychádzajú z poniklovanej základne, ktorá je pomerne veľká a pekne vyleštená do zrkadlového lesku. Jej opracovanie tak vyzerá výborne a aj kontakt heatpipes so základnou vyzerá byť v poriadku.
    
Veľký dvojvežový pasív je pripravený pre 2 ventilátory, ktoré sú súčasťou balenia a výrobca ich už za vás namontoval na pasív (pri inštalácii však stredný bude musieť ísť dolu). Stredný ventilátor GF 140 je väčší a má priemer 140mm. Krajný ventilátor má 120mm. Oba ventilátory majú 9 červených lopatiek a využívajú japonské Fluid Dynamic ložiská. Odhadovanú životnosť však výrobca neuvádza. Oba ventilátory je možné skrotiť cez PWM a to až na hodnotu 300RPM! Pri takýchto otáčkach o chladiči naozaj vedieť nebudete. Samotnú vrtuľu je navyše možné odmontovať od rotora. Rám ventilátorov nie je z tvrdého plastu, ale je potiahnutý gumou. Asi aj preto výrobca nedodáva žiadne gumené podložky pre eliminovanie vibrácií.
    

 

Deepcool Assassin II – Montáž

Chladič je predstavený, poďme sa pozrieť, aký montážny systém využíva Deepcool u svojich chladičov. Základom je kovový backplate, ktorý v našom prípade (LGA775) musel by osadený gumeným štvorcom. Následne stačí podľa socketu prestrčiť rohom backplate skrutky. O ich zafixovanie sa postarajú gumené „svorky“ a skrutky tak pri manipulácii nevypadávajú.
Po priložení backplate na dosku stačí nasadiť na skrutky plastové valčeky, na ktoré prídu železné mostíky. Všetko to treba upevniť maticami. Pre LGA775 dodáva výrobca trošku iné a v mojom prípade jedna matička nemala zárez a musel som ju tak dotiahnuť iba prstami. V balení nenájdete žiadny skrutkovač čo by sa pri danej cenovej kategórii priam žiadalo.
    
Keď je však už konštrukcia na doske pripravená stačí ponad základňu presunúť železnú sponu, ktorú priskrutkujete k mostíkom na doske. Spona do základne zapadne svojimi výstupkami, ale predsa sa sem-tam môže stať, že vám pri montáži vypadne.
Namontovaný pasív stačí osadiť ventilátormi. Väčší, 140mm patrí do stredu, menší na kraj. Spony pre upevnenie ventilátorov nie sú rovnaké a tak si ich pri montáži nezameňte (vľavo spony pre 120mm, vpravo pre 140mm ventilátor). Upevnenie ventilátorov je jednoduchou záležitosťou, po ktorej je chladič pripravený chladiť.
Po osadení sú do oči bijúce obrovské rozmery. V našom prípade chladič bez problémov zasahoval aj nad druhý pamäťový slot, vďaka nízky pamätiam som však mohol obsadiť aj prvé 2 sloty. Veľa miesta však už modul nemal a tak si pri výbere pamätí s týmto chladičom dávajte pozor.
    
    
Spoločnosť v balení síce nedodáva Y-kábel pre pripojenie 2 ventilátorov cez jeden konektor na doske, no miesto toho dostala iný nápad – pribaliť rovno rozbočovač, s ktorým pripojíte 4 ventilátory. Rozbočovač poskytne totiž až štyri 4-pinové konektory, z ktorých však iba jeden biely poskytuje počítaču informácie o otáčkach. Nápad je to dobrý a u žiadneho konkurenčného chladiča som sa s ním ešte nestretol. Rozbočovač má kábel dlhý 42cm čo by teoreticky umožnilo vyviesť ho aj von zo skrine, no prečo by niekto ťahal káble von? To je neestetické. Rozbočovač tak bude umiestnený zrejme niekde vo vnútri. On sám nemá žiadny spôsob prichytenia k vnútornej strane skrinky alebo inde, no v balení nájdete obojstrannú lepiacu podložku, s ktorou nebude problém rozbočovač prilepiť napríklad na zdroj.
    

Zdroj: pc.zoznam.sk

Viac sa dočítate na stránkach autora. http://pc.zoznam.sk/vitaj-deepcool-novinka-assassin-ii-v-teste?page=2

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár