Windows 10 dostal požiadavky


Už sme Vás dnes informovali o viacerých noviniek čo sa týka „okien“. Táto je zrejme najdôležitejšia – minimálne hardvérové požiadavky.

Microsoft teda predstavil požiadavky pre Windows 10 a Windows 10 pre telefóny. V skratke sa dá povedať, že sú veľmi nízke. Čo sa týka smartfónov, bude stačiť 512MB RAM, teda žiadna zmena od Windows Phone 8.x. Pripomíname, že Windows Phone 7 mal minimum 256MB, avšak smartfón s takouto RAM mal viacero nepodporovaných aplikácií (napr. SKYPE).

Minimálny priestor pre Win10FP bude opäť 4GB, avšak pre telefóny so 4GB integrovanej pamäte sa zrejme bude vyžadovať aj SD karta minimálne o takej istej veľkosti. Windows 10FP totiž umožňuje totiž inštalovanie aj z SD karty.

Windows 10 po novom podporuje zariadenia od 3‘‘ do 7,99‘‘ (palca). To by mohlo znamenať, že prídu aj nové smartfóny s menším displejom. Okrem toho bude podporovať FHD, QSXGA (2560 × 2048), WXQGA (2560 × 1600) a QWXGA (2048 × 1140) displeje.

Čo sa týka RAM tá bude závisieť od rozlíšenia displeja. To je pochopiteľné, nakoľko SoC nemá dedikovanú pamäť pre grafické jadro. 3GB a viac sa budú vyžadovať pre QHD displeje, 2GB pre FHD displeje, 720p a qHD budú vyžadovať 1GB RAM. Displejom  s rozlíšením 800×480 a menším bude stačiť 512MB RAM. Po novom má OS podporovať aj 4GB pamäte.

Okrem toho Microsoft spomenul viacero nových čipov či podporu nových Intel Cherry Trail procesorov Atom založených na 14nm výrobnom procese – Atom x3, podporovaných je dokonca aj nový SkyLake. Nechýba ani AMD so svojimi Carrizo a Carrizo-L. Microsoft tak mieni zmazať rozdiely medzi desktopovými a mobilnými čipmi.

Windows 10 pre desktop bude vyžadovať UEFI 2.3.1 pravdepodobne s aktívnym Secure Bootom. Pamäť ostane na úrovni 2GB pre 64 bitový OS a 1GB pre 32 bitový OS – teda nič sa výrazne nemení. Požiadavky na diskový priestor je nasledovný: 16GB pre 32 bitový OS a 20GB pre 64 bitový OS. Grafická karta je taktiež bez zmeny a bude vyžadovaná akákoľvek s podporou DirectX9. To znamená, že sú podporované prakticky všetky grafické čipy (najmenej) od roku 2006/2007.

A pár zaujímavostí na záver.

Windows 10FP dostane podporu nového USB typu – C. Z prezentácie taktiež vyplýva, že po novom Windows 10FP bude podporovať aj USB huby, USB Mass Storage, HID pre podporu myši a klávesnice a dokonca bude pripojený k USB aj zvukový čip – USB Audio in/out. Podporovaný je aj USB Dual Role, čo by mohlo znamenať, že bude možné zapojiť až dve zariadenia súbežne. A poslednou zaujímavosťou je, že Windows 10 bude možné aktualizovať aj na pirátskych verziách operačného systému. Aký je dôvod tohto kroku nie je známe. Je možné, že Microsoft prepočítal, že sa mu vrátia prostriedky cez Windows Store. Prípadne chce bojovať proti modifikovaným verziám OS. Tento krok je skutočne nevídaný.

Zdroj: MS

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár