Základná doska Gigabyte s podporou 5 GHz+ procesorov AMD


Ako sa zdá AMD ide cestou zvyšovania frekvencie a do budúcna sa môžme tešiť aj na viac ako 5 GHz procesory.

Na Computex 2013 ukázal Gigabyte dosku podporujúcu AMD procesory triedy FX s viac ako 5 GHz frekvenciou. Aj keď AMD ešte neprišlo s takými procesormi na základnej frekvencii, je takmer isté, že v blízkej budúcnosti sa toho dočkáme. Gigabyte svoju dosku GA-990FXA-UD7 predstavoval ako „AMD next-generation of AM3+ 5GHz FX-series microprocessors”. Na doske je osadených 8+2 napäťových regulátorov pre procesory s vysokým TDP. Doska natívne podporuje pretaktovanie procesorov za hranicu 5 GHz.

AMD pripravuje vydanie limitovanej edície FX procesorov s kódovým označením Centurion, pravdepodobne s frekvenciou 5 GHz, s ôsmimi jadrami, čo by bol konkurent pre najvyššie procesory rady Core i7 LGA2011. Pre AMD FX-8350 nieje problémom aj 5 GHz a preto sa AMD domnieva, že pre Centurion nebude problémom dosiahnuť túto frekvenciu so vzduchovým chladením a stabilne držať teploty v skrinke. Na Centurion procesore sa očakáva cenovka 600€. Je to približne 2x viac ako za najvýkonejšie Core i7 procesory LGA1155 alebo LGA1150.

990FXA-UD7 w Box

GA-990FXA-UD7 (kliknite pre zväčšenie)
Vyrobiť CPU s 5 GHz frekvenciou je pre AMD trochu limitujúci faktor nakoľko TDP bude pri pretaktovaní stúpať viac, ako pri bežných procesoroch. Aj keď je AMD schopné zvýšiť frekvencie Richland procesorov nad frekvencie Trinity približne o 8% je otázne, či sa podarí zvýšenie Vishera čipov o 25%. Kedy sa dočkáme novinky Centurion zatiaľ nie je známe, no je takmer isté že AMD má v pláne CPU nad 5 GHz. Za spomenutie stojí aj to, že v polovici roka 2009 vydalo AMD okolo 100 kúskov procesorov Phenom II X4 42 Black Edition TWKR, ktoré boli dostupné len pre profesionálnych overclockerov.

Zdroj: xbitlabs.com

 

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár