Žiaden Windows 9 nebude! Nový systém od Microsoftu sa volá Windows 10


windows-10Microsoft preskočil jedno číslo, má to reprezentovať podstatné zmeny v jeho operačnom systéme. Vrátilo sa štart menu.

Microsoft podľa očakávania dnes ukázal svoj nový operačný systém, ktorý nahradí súčasný Windows 8.1. Čo už však očakávania nesplnilo je jeho názov – softvérový gigant preskakuje logicky nasledujúcu deviatku a svoj nový systém nazýva Windows 10.

Práve preskočenie jednej číslice má reprezentovať fakt, že novinka bude oveľa väčším posunom vpred, ako by sa od ďalšej verzie Windows dalo očakávať. Pod menom Windows 10 sa bude skrývať celá platforma, od softvéru smartfónov, cez tablety, stolné počítače až po servery.

Microsoft ukázal nový Windows 10 na prezentácii malému počtu vybraných novinárov v posledný septembrový deň. Skúšobná verzia by mala byť dostupná od zajtra. V prezentovanej verzii sa poukázalo predovšetkým na vylepšenia pre používateľov stolných počítačov.

Medzi hlavné novinky môžeme zaradiť napríklad návrat štart menu ako ho poznáme z Windows 7, kde sa objaví na tradičnom mieste napríklad aj vyhľadávací riadok či tlačidlo pre vypnutie počítača. Pribudnú ale dlaždice uvedené v Modern UI rozhraní Windows 8, pričom tieto môžu byť aktívne a zobrazovať živé informácie. Celé menu je možné navyše ľubovoľne zväčšovať či zmenšovať, a to aj za hranicu jednej obrazovky.

Aplikácie určené pre plnoobrazovkový režim Modern UI bude možné vo Windows 10 spúšťať v oknách, čo ocenia používatelia klávesnice a myši. S oknami sa dá potom samozrejme pracovať ako so všetkými ostatnými, teda napríklad aj prichytiť na kraj obrazovky a podobne.

„Desiatka“ bude vedieť používať obľúbenú funkciu virtuálnych pracovných plôch, svoje aplikácie tak budeme môcť mať rozložené na viacerých obrazovkách a prepínať medzi nimi.

Pribudne režim Task View – kliknutím na špeciálne tlačidlo sa otvorí náhľad na spustené aplikácie zo všetkých virtuálnych pracovných plôch.

Zaujímavosťou je napríklad aj vylepšený príkazový riadok, ktorý teraz podporuje klávesové skratky. Bude možné napríklad vkladať kopírovaný text jednoduchým stlačením CTRL+V.

Tzv. Charms Bar, teda bočný panel aktivovaný po presunutí kurzora myši do rohu obrazovky (resp. dotykom prsta od rohu displeja), vo Windows 10 ostáva.

Zlepšenia sa dočká funkcia prichytávania okien na kraj obrazovky. Ak napríklad používateľ prichytí jednu aplikáciu na roh obrazovky a tá vyplní polovicu pracovnej plochy, Windows 10 na druhej polovici ponúkne zoznam ďalších otvorených programov, ktoré môžu byť prichytené na druhú stranu. Automaticky rozložiť takto bude možné až štvoricu okien.

Mnoho bližších detailov zatiaľ oznámených nebolo, aj podľa slov zástupcov spoločnosti je Windows 10 ešte v skore fáze vývoja. Mnoho funkcií a prvkov ešte prejde prepracovaním, prípadne sa možno vo finálnej podobe operačného systému ani neobjavia.

Predstavenie skompletizovaného Windows 10 pripraveného pre nasadenie do počítačov sa predpokladá niekedy na polovicu budúceho roka.

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár