Android 6.0 vydrží 2x dlhšie, užívateľ môže aplikáciám zakazovať práva


Spoločnosť Google na svojej vývojárskej konferencii Google I/O 2015 predstavila vo štvrtok popri ďalších novinkách novú verziu svojho mobilného operačného systému Android. Nová verzia nesie zatiaľ kódové označenie Android M a jej číselným označením bude Android 6.0. Okrem noviniek v aplikáciách prinesie najmä dve významné novinky, úplnú zmenu systému oprávnení pre aplikácie a sľubované výrazné predĺženie výdrže zariadení.

Spoločnosť Google na svojej vývojárskej konferencii Google I/O 2015 predstavila vo štvrtok popri ďalších novinkách novú verziu svojho mobilného operačného systému Android.
Nová verzia s kódovým označením Android M prinesie okrem noviniek v aplikáciách na úrovni operačného systému niekoľko väčších noviniek. Dvomi najvýznamnejšími ale budú úplná zmena systému oprávnení pre aplikácie a sľubované výrazné predĺženie výdrže zariadení.

Nový systém oprávnení

Google vo štvrtok potvrdil uniknuté informáciez prvej polovice mesiaca a v Androide M úplne prerobil systém oprávnení.
V Androide podobne ako v ostatných mobilných operačných systémoch je ochrana dát a súkromia užívateľa zabezpečená okrem izolácie aplikácií najmä systémom oprávnení na prístup k jednotlivým dátam, funkciám a hardvéru zariadení, pričom aplikácie väčšinou potrebujú, žiadajú si a majú pridelené len niektoré zo všetkých možných oprávnení.

V súčasnosti má v oficiálnych verziách Androidu užívateľ ale len dve možnosti. Buď akceptuje pri inštalácii aplikáciu a dovolí jej všetky oprávnenia, ktoré si žiada, alebo oprávnenia odmietne a aplikácia sa tak nenainštaluje.
S Androidom M sa celý systém mení. Pri inštalácii aplikácia dostane automaticky všetky oprávnenia zo skupiny základných oprávnení, ktoré si žiada, ako napríklad prístup na Internet.

 Nový systém oprávnení, žiadosť o oprávnenie počas používania a úprava oprávnení pre aplikácie, kliknite pre zväčšenie (screenshoty: Google)

 

Ďalšie oprávnenia na prístup k citlivým dátam a funkciám si musí pýtať počas používania, pričom užívateľ môže oprávnenia nepovoliť. Oprávnenia sú rozdelené do skupín a užívateľ je dotazovaný len na povolenia na celú skupinu, následne aplikácia dostane všetky žiadané jednotlivé oprávnenia z danej skupiny.
Zároveň má užívateľ možnosť kedykoľvek aplikáciám trvalo zmeniť ich oprávnenia v nastaveniach respektíve vidieť, ktoré aplikácie majú povolené jednotlivé oprávnenia.
Nový systém ale vyžaduje špecifickú podporu od tvorcov aplikácií, ktoré si musia povolenia dynamicky pýtať pri používaní a počítať aj s ich možným odmietnutím.

V sprístupnenej testovacej verzii Androidu M u doterajších aplikácií nepodporujúcich nový systém oprávnení si tak operačný systém pýta povolenie na všetky oprávnenia ako doteraz už pri ich inštalácii. Užívateľ ale môže aj týmto aplikáciám následne zakázať jednotlivé skupiny oprávnení. U aplikácií, ktoré nepočítajú s odmietnutím oprávnení respektíve nefunkčnosťou niektorých žiadaných API, to ale môže potenciálne viesť k chybovému správaniu.

Predĺženie výdrže

Druhou dôležitou novinkou je avizované predĺženie výdrže Android zariadení.
Android M prichádza konkrétne s dvomi kompromisnými technológiami, ktoré predĺžia výdrž na úkor fungovania aplikácií na spiacom zariadení respektíve celkovo neaktívnych aplikácií.

 


Postupne sa predlžujúce odstavovanie aplikácií pri aktivácii Doze, kliknite pre zväčšenie (graf: Google)

 

Spiace Android zariadenie prejde vo verzii M do tzv. režimu Doze, v ktorom na postupne narastajúce časové intervaly operačný systém odstavuje aplikácie a nedovoľuje im sieťovú komunikáciu ani prebúdzanie. Aplikácie sa môžu aktualizovať len v krátkych časových intervaloch normálneho fungovania zariadenia, ktoré sa s postupom času aktivujú čoraz menej častejšie. Prebudiť ich môže ale prioritná správa cez Google Cloud Messaging.
Druhá obdobná technológia vyhodnocuje stav jednotlivých aplikácií a aplikácie v režime nečinnosti pri zariadení bežiacom na batériu podobne odstavuje, neumožňuje im sieťovú komunikáciu a synchronizácie.
Ak je celé zariadenie nečinné po dlhú dobu, aplikácie vyhodnotené ako nečinné dostávajú šancu na sieťovú komunikáciu cca raz za deň.

Celkovo obe technológie výrazne umožňujú predĺžiť výdrž Android zariadení v režime nečinnosti, čo samozrejme predlžuje výdrž aj v bežnom režime používania striedajúcom aktívne používanie a obdobia nečinnosti. Ako veľmi sa predĺži výdrž pri typickom používaní napríklad smartfónov ale zatiaľ nie je jasné.
V každom prípade u tabletu Nexus 9 sa konkrétne výdrž podľa Google čisto v režime nečinnosti predĺži oproti Androidu 5.0 na dvojnásobok.

Ďalšie novinky

Ďalšími avizovanými novinkami v Android M budú technológia Android Pay pre platenie priamo pomocou NFC telefónu na termináloch akceptujúcich klasické bezdrôtové platobné karty a systémová podpora autentifikácie a autorizácie pomocou odtlačkov prstov.
Google Now v novej verzii ponúkne kontextové informácie k informáciám zobrazeným v rozličných aplikáciách, po dlhšom podržaní domovského tlačidla. Funkčnosť nesie označenie Now on tap.
Zlepšená bola podpora pre otváranie internetových URL adries aplikáciami, ktorá vďaka novému zabezpečeniu nebude potrebovať potvrdenie užívateľom.
Vývojovú verziu Android M sprístupnil Google vo štvrtok zatiaľ pre Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 a Nexus Player, presný termín uvedenia finálnej verzie zatiaľ nie je známy.

 

Zdroj: dsl.sk

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár