Gigabyte Z170X-UD5 – vhodná pre Skylake?


Výkon zatiaľ jediných dvoch Intel Skylake procesorov poznáme, nakoľko sme si ho preverili v nedávnej recenzii. Pre účely testovania som vtedy využil základnú dosku MSI Z170A Gaming M7. Dnes si najvýkonnejší Skylake procesor preveríme na základnej doske Z170X-UD5 od spoločnosti Gigabyte. Tá prináša niekoľko zaujímavosti, no aj zopár zakopnutí.

Gigabyte Z170X-UD5 – Balenie, príslušenstvo, špecifikácie

Balenie tejto dosky skôr pripomína herný charakter, napriek tomu, že sa jedná o dosku zo série Ultra Durable a nie Gaming. Aspoň na mňa tak pôsobí tmavé balenie s postavou z hry Heroes of the Storm. Predná strana je však vcelku čistá, zadná strana už poskytne výdatný prehľad najdôležitejších funkcií dosky.
    
Prítomnosť postavy z Heroes of the Storm nie je len tak náhodná a aj časť obsahu balenia sa nesie v duchu tejto hry. V krabici sa nachádza letáčik, ktorý informuje o prebiehajúcej súťaži. Na stránke http://event.gigabyte.com/heroes treba zaregistrovať zakúpenú dosku do konca tohto roka a vyhrať môžete vecné ceny od Gigabyte ako napríklad základnú dosku, myš a podobne. Motív Heroes of the Storm je aj na visačke na dvere. Okrem týchto vecí nájdeme v balení samozrejme aj manuál, krátku príručku pre inštaláciu (vrátane českého jazyka), DVD s ovládačmi, SATA káble, SLI mosík, G-konektor, záslepku na zadný panel a krytky konektorov.
    

Kompletné príslušenstvo

  • užívateľský manuál
  • príručka pre inštaláciu vo viacerých jazykoch
  • DVD s ovládačmi a softvérom
  • visačka na dvere
  • záslepka na zadný panel
  • krytky konektorov
  • G-konektor
  • 4x SATA káble
  • 1x SLI mostík

Špecifikácie

 

Gigabyte Z170X-UD5
Formát
ATX (30,5×24,4cm)
Socket
Intel LGA1151
Čipset
Intel Z170
Operačné pamäte
4 DIMM sloty
maximálne 64GB DDR4 v dvojkanálovom zapojení s frekvenciou 3466MHz (OC)
podpora ECC UDIMM
podpora XMP
podpora non-ECC pamätí
Rozširujúce sloty
3x PCIe 3.0 x16 (režimy x16, x8/x8, x8/x4/x4)
4x PCIe 3.0 x1
Úložisko
Intel Z170 čipset
6x SATA3
2x M.2 Socket 3 (32Gbps)
3x SATA Express
ASMedia ASM1061 radič
2x SATA3
USB
Intel Z170 čipset + Intel USB 3.1 radič
1x USB 3.1 na zadnom paneli
1x USB 3.1 typu C na zadnom paneli
Intel Z170 čipset
7x USB 3.0 (3x na zadnom paneli, 4x na doske prostredníctvom interných konektorov)
6x USB 2.0 (2x na zadnom paneli, 4x na doske prostredníctvom interných konektorov)
LAN
2x Intel gigabitové sietové čipy
Multi-GPU
nVidia 2-Way SLI a AMD 3-Way CrossFireX
Audio
AMP-UP
7.1-kanálové HD audio
kodek Realtek ALC1150
Zadný panel
1x PS/2 pre klávesnicu či myš (Gaming Device)
2x USB 2.0
1x HDMI
1x DVI-D
1x USB 3.1
1x USB 3.1 typ C
3x USB 3.0
1x DisplayPort
2x RJ-45
5x audio jack
1x optický S/PDIF výstup
Interné konektory
1x 24pin ATX konektor napájania dosky
1x 8pin ATX 12V konektor napájania procesora
2x USB 3.0 konektor
2x USB 2.0 konektor
2x 4-pin konektor pre ventilátory nad CPU chladič
3x 4-pin konektor pre systémové ventilátory
1x TMP modul konektor
1x AAFP
1x Serial port header
1x konektor pre pripojenie PC skrine
1x diagnostický displej
8x  meracie body napätia
1x tlačidlo pre zapnutie dosky
1x tlačidlo pre reset dosky
1x ECO tlačidlo
1x OC tlačidlo
1x tlačido pre vymazanie CMOS
1x Slow Mode prepínač
1x Thunderbolt header
Dodávaný softvér
ovládače
APP Center
Norton Internet Security Solution
Cena
Gigabyte GA-Z170X-UD5
v 1 e-shopech
od 200,00 €
(Zdroj: Heureka.sk)

 

 

 

Gigabyte Z170X-UD5 – Funkcie dosky

Pred detailným pohľadom na dosku sa tradične pozrime na funkcie, ktoré výrobca vyzdvihuje. S príchodom novej generácie sa už stávajú bežnou záležitosťou USB 3.1 Gen 2 porty s rýchlosťou 10Gbps. Gigabyte pridal na dosku Intel čip (pravdepodobne Alpine Ridge radič), ktorý využíva 2 PCIe 3.0 linky a rýchlosť USB 3.1 by tak mala byť až 16Gbps.
Symetrické USB typu C nesmie chýbať.
V minulej recenzii som spomínal, že Intel u Skylake procesorov zmenil spôsob taktovania cez BCLK a frekvencia BCLK už nie je viazaná na frekvenciu PCIe. Gigabyte podobne ako MSI umiestnil na dosku externý generátor taktu, vďaka ktorému je možné meniť BCLK v jemných krokoch a dosiahnuť tak lepšie výsledky a stabilitu.
Čipset Z170 je štedrý na PCIe linky a výrobcovia základných dosiek to patrične využívajú. Gigabyte umiestnil na PCB hneď 2 M.2 sloty, z ktorých každý využíva 4 PCIe 3.0 linky a poskytnú tak rýchlosť 32Gbps.
Aj SATA Express sa objavuje vo väčšom množstve na nových doskách. Gigabyte pripravil SATA Express s rýchlosťou 16Gbps.
Dvojica Intel radičov a RJ-45 konektorov sa postará o nerušenú sieťovú prevádzku a doska by tak mala byť vhodná aj pre hranie online hier.
Na zvuk sa taktiež myslelo a srdcom audia je momentálne asi najlepší integrovaný kodek Realtek ALC1150 so SNR 115dBA. Kodek samozrejme kryje EMI štít a celá audio časť je izolovaná od zvyšku PCB. Toto izolovanie je podsvietené, pričom podsvietenie je možné vypnúť cez BIOS alebo aplikáciu vo Windows.
Najprv ASUS, potom MSI a teraz aj Gigabyte? Alebo Gigabyte bol skôr? Ťažko povedať, no isté je, že na doske nájdeme všetky spevnené PCIe sloty a vaše mohutné grafické karty by ich tak nemali vylámať.
Ultra Durable séria Gigabyte dosiek je známa kvalitnejšími súčiastkami. Medzi tie patria napríklad aj Black kondenzátory, ktoré by mali vydržať aj 10 000 hodín.
Dlhšiu životnosť by mali zaistiť aj 2 vrstvy zlata v PCB. To zaistí nižšie teploty, lepšiu ochranu pred elektromagnetickým rušením či lepšiu dodávku prúdu.
Zlato si našlo cestu aj do patice, kde bude predchádzať korodovaniu a poškodeniu pinov.
Dvojica BIOSov na doske nikdy neurazí a predstavuje akúsi bezpečnostnú poistku.

 

Gigabyte Z170X-UD5 – Čipset, bližší pohľad na dosku

Čipset

S novými procesormi uviedol Intel aj nový čipset Z170, ktorý predstavuje nástupcu najvyššieho mainstream čipsetu Z97.
Ako odrazový mostík pre popis nového Z170 čipsetu použijeme obrázok vyššie. Čipset oproti Z97 prináša niekoľko zaujímavých noviniek a možno len samotný čipset by stál za upgrade. Nový PCH (Platform Controller Hub) dostal výrazný upgrade v Flex I/O rozbočovači, alebo HSIO. Ten má až 26 portov oproti 18 u Z97, ktoré môžu byť ľubovoľne priradzované zariadeniam v rozličných kombináciách. PCH je s procesorom spojený 4 linkami nového rozhrania DMI 3.0, ktoré oproti DMI 2.0 u Z97 poskytuje priepustnosť 8GT/s miesto 5GT/s. Výrazne narástol počet PCIe liniek, ktoré sú najnovšieho štandardu 3.0 a je ich 20, oproti 8 PCIe 2.0 u Z97. Z toho tak môžu ťažiť viaceré zariadenia, najmä asi rýchle SSD do M.2 slotu. Čipset podporuje aj viac USB 3.0 konektorov a to konkrétne 10. U Z97 to bolo 6. Starších USB 2.0 portov nakŕmi čipset 14. SATA3 portov zostalo 6, nový je však sieťový radič od Intelu I219-V, ktorý zrejme budú výrobcovia základných dosiek často využívať.

Detaily dosky

Dizajn dosky sa oproti predošlej generácii dočkal miernych zmien. Kozmetickou zmenou prešli pasívy a žltú farbu nahradila elegantnejšia zlatá. Zadná strana ničím extra nezaujme, vidieť môžeme pripojenie PCIe slotov a fakt, že všetky pasívy pevne držia skrutky. Čierne PCB má neznámy počet vrstiev (odhadom 6) a revízia PCB v našom teste bola 1.0.
    
gigabyte_z170_5 20150721173018_big
Patica je LGA 1151 a v prípade Gigabyte obsahuje 15 mikrónov hrubú vrstvu zlata, ktorá by mala zabezpečiť lepšiu stabilitu a životnosť. Napájanie do nej bude dodávať 11 fáz. Napäťovým regulátorom je nový ISL95856 od Interstil, ktorý sa ukrýva pod severným pasívom.
Pasívy majú nový dizajn a chladia MOSFETy v okolí procesora. Prepojené sú jednou heatpipe a vďaka výrazne skosenému tvaru by nemali kolidovať žiadne chladiče.
    
    
Odmontovaním 4 skrutiek sa ukáže napájacia kaskáda v plnej kráse a vidieť aj spomínaný napäťový regulátor.
    
Šťavu do procesora dodá klasický 8-pinový EATX konektor na tradičnom mieste. Spoločnosť mu trochu netradične robí jeden 4-pinový konektor pre systémový ventilátor. Jeho zapájanie v skrini s osadeným chladičom a EATX konektorom bude trest.
Konektory pre ventilátory pre chladenie procesora sú hneď vedľa seba. Hlavný konektor je biely. Kúsok od nich za DIMM slotmi je vidieť aj 8 bodov pre presné meranie napätia.
Celkovo je na doske 5 konektorov pre ventilátory a všetky majú 4 piny. Ich regulácia je možná ako v BIOSe, tak aj vo Windows. V BIOSe však chýba regulácia pomocou kriviek.
Sloty pre DDR4 pamäte sú 4 a pojmú maximálne 64GB. Tieto moduly môžu mať frekvenciu najviac 3466MHz pri pretaktovaní. Gigabyte doska podporuje aj ECC UDIMM moduly, tie však budú fungovať v non-ECC režime. Nechýba samozrejme podpora XMP profilov. Dual-channel zapojenie je zvýraznene farebne a aretačné poistky sú iba z jednej strany.
Oblasť pri DIMM slotoch patrí tlačidlám. Veľké červené tlačidlo má jasný význam – zapína/vypína dosku. Vedľa neho je užitočný diagnostický displej a vľavo od neho dvojica tlačidiel. ECO tlačidlo slúži pre zníženie spotreby a po jeho stlačení svieti na zeleno. Tlačidlo OC automaticky pretaktuje zostavu. Teda malo by. V mojom prípade však táto funkcia nefungovala podľa očakávaní. Po aktivácii síce CPU-Z ukazoval zvýšený násobič, no maximálna frekvencia v záťaži bola stále najviac iba na hodnote Turba. Po opätovnom vypnutí a zapnutí tlačidla už celkom „zblbol“ aj CPU-Z a násobič procesora ukazoval v hodnote 8-12x. Frekvencia bola však stále normálna ako keby sa nič nedialo. Za týmito tlačidlami sa nachádzajú menšie tlačidlá. Biele slúži pre reštart zostavy, čierne pre vymazanie CMOS.
    
Hlavný 24-pinový konektor napájania dosky zostal na tradičnom mieste. Vedľa neho je konektor pre systémový ventilátor a vľavo od neho niečo netradičné – ATX4P konektor pre dodatočné napájanie PCIe slotov v prípade, že zapojíte viacero nenásytných grafických kariet. Za nim je dvojica interných USB 3.0 konektorov, z ktorých vyvediete 4 USB 3.0 porty.
    
Pre vaše disky je pripravených až 8 SATA3 (6Gbps) portov. Dva z nich (hore vpravo) sú vyvedené z radiča ASMedia ASM1061, podporujú iba AHCI režim a nie je možné ich kombinovať do RAID polí. U zvyšných SATA portov vyvedených z čipsetu je možné využívať aj RAID. Ak by niekto mal potrebu môže využiť až 3 SATA Express sloty.
Stále častejšie budú však asi využívané M.2 sloty, ktoré má doska 2. Oba poskytnú maximálnu rýchlosť 32Gbps a pojmú SSD dlhé 4,2/6 alebo 8cm. Podporujú ako SATA tak PCIe režim, slot M2H_32G (pri čipsete) však zdieľa linky s jedným PCIe x16 slotom a tento PCIe slot tak bude nedostupný pri okupácii M.2 slotu. O podpore NVMe rozhrania manuál mlčí, je však prítomná.
    
Pasív nad PCH je pomerne veľký a pôsobí luxusným dojmom. Ukrýva nielen čipset Z170, ale aj SATA radič ASM1061. Na mieste ho drží pevne štvorica skrutiek. Vidieť aj I/O čip, ktorým je iTE IT8628E.
    
Pod PCH môžeme vidieť napríklad dvojicu BIOSov, ktorých funkciu je možné prepínať prepínačom pod nimi. Vpravo pod prepínačom je konektor pre systémový ventilátor a konektor pre pripojenie k PC skrini. Nad ním je jumper pre vymazanie CMOS.
Spodný okraj ponúkne ešte dvojicu interných USB 2.0 konektorov, TPM konektor Thunderbolt header či obstarožný COM konektor.
Audio časť sa nezmenila, je ňou AMP-UP na čele s kodekom Realtek ALC1150. EMI štít nesmie chýbať rovnako ako podsvietené oddelenie od zvyšku PCB.
Pod EMI štít sa ukryl aj jeden z dvojice Intel gigabitových sieťových čipov. O aký presne model sa jedna výrobca neuvádza a kryt sa nedá odstrániť. Ide však o nový Intel I219-V.
Najnovšou módou je asi ukrývať všetko pod EMI kryty. Gigabyte tam ukryl aj tajomstvo označené nápisom Turbo B-Clock. Manuál sa neobťažuje tento čip spomínať, pravdepodobne však pôjde o externý generátor taktu.
Hoci doska nie je primárne zameraná na hráčov, svojou výbavou ich neurazí. Ponúkne 3 dlhé PCIe sloty, z ktorých prvý je elektricky zapojený v režime x16, druhý pracuje ako x8 a tretí ako x4. Ak teda máte jednu kartu, zapájajte ju do vrchného PCIe slotu. V prípade dvoch kariet sa linky rozdelia v pomere x8/x8 a u troch kariet to bude x8/x4/x4. Posledný PCIe slot zdieľa linky s M.2 slotom a bude tak nedostupný ak do M.2 slotu zasuniete SSD. Všimnite si, že podobne ako minule testovaná MSI má aj táto doska všetky PCIe sloty spevnené. Krátke PCIe x1 sloty sú 4. Dlhé aj krátke sloty sú štandardu 3.0.
Rozdelenie PCIe liniek zabezpečia deličky ASMedia ASM1480.
Druhý gigabitový Intel sieťový radič je za zadným panelom. Zaujímavejší je však veľký Thunderbolt 3 radič, ktorý ovláda 2 USB 3.1 na zadnom paneli. Výrobca neuvádza, či ide o USB Gen 1 alebo Gen 2 a nespomína ani rýchlosť. Jeden z konektorov je však typu C.
Zadný panel ponúkne slušnú výbavu. Zľava doprava sú tu 2x USB 2.0 porty, kombinovaný PS/2 port, DVI-D port DisplayPort, prvý gigabitový Intel RJ-45 port, USB 3.1 typu C, druhý gigabitový Intel RJ-45 port, USB 3.0 port, červený USB 3.1 typu A port, 2x USB 3.0, HDMI s podporu 4K pri 24Hz a nakoniec panel s audio jackmi a optickým S/PDIF. VGA (D-Sub) s príchodom Skylake odišlo konečne do počítačového neba, nakoľko grafická časť týchto procesorov toto rozhranie nepodporuje.

 

Gigabyte Z170X-UD5 – BIOS

Verzia BIOSu v našom teste bola F3b. V čase testovania nebol tento BIOS ešte verejne dostupný. Medzičasom však vyšla rovno verzia F3c, ktorá je na stránke produktu dostupná ako BETA verzia (platné k 21.8.2015). Počas testovania som nezaznamenal žiadne problémy, nestabilitu BIOSu či nekompatibilitu s našimi komponentmi.

Spomínate si ešte na DualBIOS od Gigabyte na doskách predchádzajúcej generácie? BIOS ponúkol dokonca až 3 režimy – veľmi jednoduchý, modrý, pripomínajúci staré BIOSy a nakoniec HD režim s moderným BIOSom. Po novom máme iba jeden BIOS. Sivý, nevýrazný, ktorý je síce možné ovládať myškou, no položky na kliknutie reagujú tochu spomalene a odozva tak nie je taká aká by mala byť. Gigabyte nám však povedal, že rozšírený BIOS s druhým režimom príde neskôr a tak treba sledovať vydania BIOSov a aktualizovať.
Takáto obrazovka vás privíta po vyvolaní BIOSu. V karte M.I.T je však možné vykonávať viacero významných zmien vrátane pretaktovania či zmeny napätia.
    
Pre prataktovanie nemusíe využiť iba klasickú manuálnu zmenu násobiča. Zvyšiť výkon procesora je možné aj jednoduchým kliknutím v jednej zo zobrazených položiek. Musím povedať, že obe fungovali spoľahlivo.
    
Pre pamäte je možné načítať XMP profily alebo manuálne nastaviť časovanie.
V M.I.T. je možné meniť aj napätia. Doska od MSI však ponúkla viac možností.
    
Regulácia ventilátorov umožňuje ovládať všetkých 5 ventilátor, niekomu však môže chýbať prehľadná a jednoduchá regulácia pomocou kriviek.
Karta System Information je takmer výlučne informačná. Môžete však zmeniť jazyk prostredia. Slovenčinu nehľadajte.
Meniť poradie bootovania či aktualizovať BIOS je možné v BIOS Features. Aktualizáciu je možné spustiť aj tladičlom Q-Flash, ktoré je stále vpravo hore.
Peripherals nám prezrádza názvy oboch sieťových čipov a prítomnosť NVMe rozhrania.
Ponuky pre položku Chipset sú dobre viditeľné na obrázku.
V Power Management je možné vypnúť napríklad aj podsvietenie audio časti.

******************************************************************************
Viac na oficiálnych stránkach autora článku na PC.Sk

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár