Inteligentná klávesnica rozpozná kto na nej píše a generuje elektrinu


Skupina šikovných vedcov vytvorila klávesnicu, ktorá dokáže identifikovať kto na nej píše a prípadne sa podľa potreby aj zablokovať. Taktiež vie vygenerovať elektrickú energiu.
Výskumníci z inštitútu technológií v Georgii, Pekinského inštitútu nanoenergie a nanosystémov a ľudia z iných čínskych laboratórií dali hlavy dokopy a vytvorili klávesnicu, ktorá síce nemá špičkové mechanické spínače či  efektné podsvietenie, no disponuje inými zaujímavými funkciami.
Klávesnica na základe štýlu písania dokáže rozpoznať užívateľa, ktorý na nej píše. Deje sa tak pomocou uložených profilov, ktoré obsahujú písacie návyky užívateľa – rýchlosť písania či tlak stláčania kláves. Softvér, ktorý by na základe týchto parametrov vedel identifikovať užívateľa už existuje, no autori tejto klávesnice tvrdia, že ich systém integrovaný priamo do klávesnice je lepší. Ak klávesnica navyše deteguje, že na nej píše niekto nepovolaný sama sa zablokuje pričom potichu zaznamenáva všetky stlačené klávesy, aby majiteľ vedel čo na jeho počítači skúšal niekto cudzí vykonať.
Takáto klávesnica tak predstavuje ďalší zabezpečovací prvok v ochrane počítača. Okrem rozlišovania užívateľa však klávesnica v sebe nesie ešte jednu zaujímavú technológiu. Dokáže generovať malé množstvo elektrickej energie, ktoré je však dostatočné pre napájanie samotnej klávesnice či malých energeticky nenáročných zariadení v prípade, že užívateľ píše rýchlosťou aspoň 100 znakov za minútu. Ak by ste chceli vyprodukovať viac elektriny mohli by ste písať aj rýchlejšie, vtedy by sa však klávesnica zrejme kvôli porušeniu návykov zablokovala.
Ako bonus klávesnica údajne zostava stále čistá a to vďaka šikovnému dizajnu a vrstve, ktorá odpudzuje nečistoty. O komerčnej výrobe sa však ešte nehovorí a ide o prototyp.
Zdroj: techspot

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár