Samsung 850 PRO 256GB – prvý SSD s 3D V-NAND


Samsung predstavuje nový SSD s technológiou 3D V-NAND pre použitie v high-end počítačoch a pracovných staniciach.

Úvod


Samsung SDD 850 PRO ako prvý disponuje 3D Vertical NAND

Samsung 840 Pro vybavený trojjadrovým radičom MDX, 21nm Toggle DDR 2.0 MLC NAND Flash pamäťami a LPDDR2 vyrovnávacou pamäťou bol uvedený pred viac ako dvoma rokmi. Konkurenční výrobcovia v tej dobe používali radiče Marvell 88SS9187, OCZ Barefoot 3 popr. SandForce SF-2281 párované s 25nm IMFT MLC NAND Flash popr. 19nm Toshiba MLC NAND Flash. Ďalšie generácie konkurenčných SSD stavali na aktualizovaných radičoch a 20nm IMFT MLC NAND Flash, ba dokonca spoločnosť Intel uviedla SSD 730 Series s vlastným radičom tretej generácie, no Samsung inovovala iba v segmente cenovo dostupných SSD. V rámci predstavenia nových SSD na výročnom SSD Global Summit bol v spolu s SSD 840 EVO okrem iného uvedený vynovený trojjadrový radič MEX, ktorý dostal v mSATA prevedení tejto série SSD do vienka podporu Device Sleep. Po uvedení nového radiča sa preto pochopiteľne očakával nástupca aj v dnešnej dobe ešte stále skvelého SSD 840 Pro, no nový high-end model vybavený práve radičom MEX z SSD 840 EVO bol uvedený až po roku. Dôvodom takto dlhého čakania bolo použitie 32 vrstvových 3D V-NAND Flash pamätí, ktoré predstavujú druhú generáciu Vertical NAND v ponuke spoločnosti. Či sa na Samsung 850 PRO oplatilo čakať sa pokúsime zodpovedať v dnešnej recenzii.

Flash pamäť Samsung vyrábaná pomocou inovatívnej 3D V-NAND architektúry využíva 32 vrstiev buniek usporiadaných nad sebou namiesto zmenšovania dĺžky a šírky buniek ako je tomu u bežnej planárnej architektúry NAND. Výsledkom je vyššia hustota a vyšší výkon dosahovaný na menšej ploche.
Čo je V-NAND architektúra a čím sa líši od existujúcej technológie?
3D V-NAND flash pamäť Samsung poskytuje mimoriadny výkon pri čítaní a zápise dát a to pri sekvenčných aj náhodných operáciách. Vďaka použitej pamäti dosahuje sekvenčný zápis 128GB 850 PRO až 470 MB/s, čím prekonáva konkurenčné modely o viac ako 80 MB/s.
Zvýšte výkon pomocou 3D V-NAND SSD
Pomocou režimu RAPID je v prípade potreby možné zvýšiť výkon čítania a zápisu SSD ľubovoľnej kapacity. U 512 GB modelu bol v PCMark Vantage zaznamenaný 1,8 násobný nárast skóre v režime RAPID aktivovanom z prostredia softvéru Magician vďaka spracovaniu dát na systémovej úrovni s využitím voľnej pamäte počítače (DRAM) ako cache.
Preraďte na vyšší výkonnostný stupeň s vylepšeným režimom RAPID
Oproti predchádzajúcemu modelu 840 Pro, ktorého záruka končila po prekročení celkového množstva zapísaných dát o hodnote 73 TB alebo po piatich rokoch, bola u nového SSD 850 PRO zdvojnásobená výdrž disku až na 150 zapísaných TB, čo zodpovedá 40 GB dennému pracovnému zaťaženiu počas doby 10 rokov. Tento disk sa navyše dodáva s 10 ročnou obmedzenou zárukou, ktorá patrí k najvyšším v odvetví.
850 PRO bude pracovať tak dlho ako vy
850 PRO dosahuje špičkový výkon napriek najnižšej spotrebe pri plnom využití disku spomedzi všetkých SSD. LPDDR2 cache pamäť zabezpečuje vyšší výkon pri o 30% nižšej spotrebe energie v aktívnom stave a o 93% nižšiu spotrebu energie v stave nečinnosti ako bežné DDR2 alebo DDR3 pamäte. 850 PRO navyše podporuje režim Device Sleep na notebookoch Ultrabook, v ktorom je spotreba disku menej ako 2 mW.
Pracujte dlhšie a produktívnejšie vďaka inováciám zvyšujúcim účinnosť
SED 850 PRO poskytuje maximálnu ochranu dát a výkon vďaka AES 256-bit hardvérovému šifrovaciemu engine na kompletné šifrovanie dát (full-disk encryption) bez straty výkonu, ako tomu nastáva pri použití softvérového šifrovania dát. 850 PRO je navrhnutý v súlade s TCG Opal 2.0 a Microsoft Encrypted Hard Drive ako aj so štandardnými bezpečnostnými špecifikáciami vrátane IEEE 1667.
Zabezpečte cenné dáta bez straty výkonu
Algoritmus Dynamic Thermal Guard disku 850 PRO sleduje a udržuje optimálnu prevádzkovú teplotu SSD a v prípade potreby ju automaticky znižuje, aby chránil vaše dáta a zaistil očakávanú odozvu.
Ochráňte svoj počítač pred prehrievaním s pomocou algoritmu Dynamic Thermal Guard
Zo softvéru One-stop Install Navigator dostupnom na priloženom CD je k dispozícii obrázková príručka na inštaláciu SSD do notebooku aj stolného PC ako aj softvér Data Migration na jednoduchý a rýchly prenos všetkých dát a aplikácií zo starého SSD alebo HDD na 850 PRO a softvér Magician na monitorovanie, správu a údržbu SSD 850 PRO.
Prejdite na 850 PRO jednoducho a bez akýchkoľvek ťažkostí
Samsung je jeden z mála výrobcov, ktorý si navrhuje všetky komponenty SSD. Vďaka podrobnej znalosti každého prvku a jeho súčastí je možné ich vyladenie v každej fáze vývoja a zaistenie ich optimálnej spolupráce. Výsledkom je vyšší výkon, nižšia spotreba energie vďaka LPDDR2 DRAM cache pamäti s kapacitou až do 1 GB a vyššia energetická efektivita trojjadrového radiča MEX.
Istota hladkej spolupráce všetkých komponentov

Balenie, príslušenstvo

Recenzovaný disk s Model Code MZ-7KE256BW zapožičaný priamo výrobcom, je rovnako ako jeho predchodca 840 Pro dodávaný v jednoduchej tenkej papierovej krabičke so strohým dizajnom. V rámci neho výrobca nahradil veselú oranžovú farbu agresívnejšou červenou, ktorou je aj podfarbený samotný SSD. Pod identifikáciu série sa výrobca samozrejme nezabudol zmieniť o použití V-NAND technológie.
Na zadnej strane balenia dáva Samsung okrem výkonnostnej špecifikácie celej série do pozornosti neprekonateľný výkon, vyššiu výdrž a spoľahlivosť a efektívne riadenie spotreby SSD 850 PRO, na ktorý je poskytovaná 10 ročná obmedzená záruka.

SSD série 850 PRO sú tento krát dostupné iba unifikovanom balení, ktoré okrem samotného SSD vsadenom v čiernom plastovom profile obsahuje záručné podmienky, obrázkovú inštalačnú príručku s postupom na inštaláciu SSD do notebooku a do PC, CD s One-stop Install Navigator Manual & Software a dve samolepky Samsung SSD activated.

Vrchný kryt disku so zbrúsenými hranami je vyrobený z hliníkového plechu s čiernou povrchovou úpravou, na ktorej je oranžový štvorček z SSD 840 Pro nahradený červeným. Váha 7 mm vysokého SSD je iba 49g, vďaka čomu sa 850 PRO náramne hodí do ultraprenosných zariadení.

Spodný hliníkový kryt je k vrchnému dielu priskrutkovaný troma Pentalobular skrutkami, z ktorých sú dve prekryté výrobným štítkom SSD. Na ňom je uvedené modelové, P/N, S/N a WWN označenie SSD, požiadavky na napájanie a Physical Security ID (PSID) kľúč na PSID reverting / Cryto Erase pomocou verejnosti nedostupného Samsung PSID Revert Tool popr. nástrojmi tretích strán.


PSID Revert nie je možné vykonať z prostredia Magician

Samsung Magician v4.4

Na komplexnú správu SSD slúži Samsung Magician, ktorý umožňuje:

 • overiť autenticitu Samsung SSD a zobraziť okrem základných informácií o SSD ako modelové označenie, sériové číslo, verzia firmvéru a kapacita disku aj nasledovné informácie o akomkoľvek pripojenom Samsung SSD:
  • S.M.A.R.T. Attributes
  • Drive Health Status
  • Total Bytes Written
  • AHCI Mode
  • SATA Interface Compatibility and Status
  • optimalizovať OS
 • otestovať výkon SSD a porovnať ho s predchádzajúcimi výsledkami
 • optimalizovať výkon SSD vynútením spustenia Garbage Collection a TRIM
 • aktualizovať firmvér SSD z prostredia OS alebo z prostredia DOSu pomocou bootovacieho CD/DVD/USB
 • optimalizovať OS pre prácu s SSD na zlepšenie výkonu systému a maximalizovanie životnosti SSD. Na výber sú tri prednastavené plány používania Maximum Performance, Maximum Capacity, Maximum Reliability a voľba Advanced, kde je možné jednotlivé funkcionality samostatne zapínať alebo vypínať
 • Over Provisioning pomáha udržiavať optimálny výkon SSD a predlžuje životnosť disku. Samsung odporúča alokovať 10% kapacity disku pre Over Provisioning.
 • nenávratne zmazať dáta z disku pomocou Secure Erase a tým obnoviť výkon SSD na pôvodnú úroveň po vybalení z krabice. Dáta je možné zmazať z prostredia OS alebo z prostredia DOSu pomocou bootovacieho CD/DVD/USB
 • zapnúť RAPID Mode
 • zistiť stav o aktuálnom nastavení zabezpečenia Samsung SSD na záložke Data Security, ktorá súčasne poskytuje návod na použitie jedného z troch možných spôsobov zabezpečenia dát, ktorými sú Class 0, TCG Opal a Encrypted Drive (BitLocker Drive Encryption)

Samsung Data Migration v2.7.1

Na preklonovanie obsahu existujúceho systémového disku na SSD Samsung slúži jednoduchý Samsung Data Migration od kórejskej spoločnosti Clonix.

 

Bližší pohľad, špecifikácia

Bližší pohľad


na vrchnom hliníkovom kryte je úplne zbytočne nalepená teplovodivá páska

Po demontáži spodného hliníkového krytu a nazretí do útrob 850 PRO je jasné, vďaka čomu je váha SSD taká nízka. PCB 256GB modelu je totižto iba približne polovičnej veľkosti.


Samsung K4P4G324EQ-FGC2, Samsung S4LN045X01-8030 a 2 x Samsung K9PRGY8S7M

Na spodnej strane PCB je napravo od napájacieho a dátového konektora osadený osemkanálový trojjadrový radič MEX s označením S4LN045X01-8030, nad ktorým je osadený 4Gb (128Mb x 32) 1.2V 533 MHz Low Power DDR2 SDRAM komponent Samsung K4P4G324EQ-FGC2 zo série Mobile DRAM, takže radič má k dispozícii 512MB DRAM cache. Pod a napravo od radiča je osadená dvojica puzdier Samsung K9PRGY8S7M, z ktorých každé obsahuje osem 32 vrstvových 3D V-NAND MLC flash čipov o kapacite 86Gbit vyrobených 40nm technológiou.


2 x Samsung K9HQGY8S5M

Na hornej strane PCB je osadená druhá dvojica puzdier Samsung s označením K9HQGY8S5M, z ktorých každé obsahuje štyri 32 vrstvové 3D V-NAND MLC flash čipy o kapacite 86Gbit, takže celková RAW kapacita 256GB SSD 850 PRO je v skutočnosti 258GB (86Gb x 8 x 2 + 86Gb x 4 x 2 = 1376Gb + 688Gb = 2064Gb / 8 = 258GB). SSD 850 PRO teda má aj v prípade 256GB modelu už z výroby nastavený 2GB overprovisioning, ktorý mu môže dopomôcť k lepším výsledkom v testoch stability zápisu / PCMark Cosistency teste.

Špecifikácia

Samsung pre model 850 PRO udáva okrem maximálneho sekvenčného a náhodného výkonu meraného v Iometer s QD32 aj maximálny náhodný výkon pre QD1. Pokým náhodné čítanie 4KB blokov dát s QD1 je na úrovni modelu 840 EVO, tak hodnota maximálneho náhodného zápisu je takmer o 10% vyššia.

CrystalDiskInfo
850 PRO po vzore SSD 850 EVO mSATA podporuje Device Sleep


prehľad špecifikácií testovaných 240GB až 256GB 2,5″ SATA 6 Gbit/s SSD s päť a viac ročnou zárukou
klikni na obrázok na zobrazenie podrobnejšieho porovnania

Oproti predchádzajúcemu modelu je 850 PRO vybavený novším trojjadrovým radičom Samsung MEX, ktorý sa po prvý krát objavil v cenovo dostupnom modeli 850 EVO a 32 vrstvovými MLC 3D V-NAND vyrobenými 40nm technológiou, vďaka čomu sa u nového modelu podarilo zachovať maximálny výkon no súčasne zdvojnásobiť výdrž disku, ktorá je pokrytá až 10 ročnou zárukou. 850 PRO podporuje okrem Device Sleep aj podnikové funkcionality ako AES 256-bit FDE, TCG/Opal v2.0 a Encrypted Drive (IEEE1667), čím sa výrobcovi podarilo vytvoriť disk, ktorý v high-end segmente v podstate nemá konkurenciu. Samsung 850 PRO totižto predstavuje kombináciu výkonu SanDisk Extreme PRO / Plextor M6 PRO / OCZ Vector 150 a podnikového zabezpečenia doposiaľ videného iba u SSD SanDisk X300s.

 

Čítajte viac: http://pc.zoznam.sk/samsung-850-pro-256gb-prvy-ssd-s-3d-v-nand?page=2#ixzz3QunsyXPG

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár